Izberite sklop za filtriranje
  • Expand/Collapse

Razpisi

Dolgotrajna oskrba na domu

  • 25 april 2025

 

Dolgotrajna oskrba

Dolgotrajno oskrbo ureja Zakon o dolgotrajni oskrbi (v nadaljevanju ZDOsk-1), ki velja že od leta 2023. Posebnost navedenega zakona je, da določa postopno izvajanje pravic. Trenutno se že izvaja pravica do oskrbovalca družinskega člana, s 01.07 2025 pa se pričnejo izvajati še pravica do dolgotrajne oskrbe na domu in dodatni pravici: e oskrba in storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Z istim dnem nastopi tudi obveznost plačila prispevka za dolgotrajno oskrbo. Zadnji sklop pravic do dolgotrajne oskrbe se bo pričel izvajati s 01.12.2025  (pravica do denarnega prejemka, do celodnevne dolgotrajne oskrbe pri izvajalcu dolgotrajne oskrbe, do celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji in nadomestna oskrba za pravico do oskrbovalca družinskega člana).

S 01.01.2025  je bila na Centru za socialno delo Koroška vzpostavljena vstopna točka za dolgotrajno oskrbo, katere glavni namen je informiranje, svetovanje in nudenje podpore vlagateljem, svojcem in drugim. Nudimo tudi pomoč pri uveljavljanju pravic do dolgotrajne oskrbe in smo točka kjer dobite vse informacije, ki se nanašajo na dolgotrajno oskrbo. Na vstopni točki sprejemamo vloge in odločamo v postopkih uveljavljanja pravic do dolgotrajne oskrbe. Zaposlene smo 4 svetovalke za dolgotrajno oskrbo in 1 strokovna sodelavka za upravno pravne zadeve. Svetovalke za dolgotrajno oskrbo bomo na podlagi prejete vloge izdelale oceno upravičenosti na domu vlagatelja in ga, ob izpolnjevanju pogojev,  uvrstile v eno od 5 kategorij dolgotrajne oskrbe. V kolikor bo vlagatelj uvrščen v eno izmed kategorij, bo prejel tudi odločbo o pravici do dolgotrajne oskrbe in načrt priporočenih storitev ter pri koordinatorju dolgotrajne oskrbe sklenil osebni načrt. Na podlagi sklenjenega osebnega načrta bo lahko pričel s koriščenjem pravic.

Ob tem bi želeli poudariti, da do pravic do dolgotrajne oskrbe ne bo upravičen vsak, ki je star 18 ali več let, ima stalno ali začasno bivališče v RS in je zavarovan za dolgotrajno oskrbo, ampak le osebe, ki potrebujejo pomoč druge osebe pri opravljanju osnovnih (prehranjevanje, oblačenje gibanje, odvajanje,…), podpornih (gospodinjska opravila, nakup živil, priprava hrane, spremstvo,..) dnevnih opravil in opravil osnovne zdravstvene nege (priprava zdravil,..).

V kolikor bodo upravičeni posamezniki želeli koristiti pravice do dolgotrajne oskrbe, se bodo morali odpovedati dodatku za pomoč in postrežbo in osebni asistenci, lahko pa bodo na primer koristili pomoč na domu.

V trenutnem obdobju tečejo številne priprave na uveljavitev pravic iz dolgotrajne oskrbe, ki se bodo pričele izvajati s 01.07.2025. Dolgotrajno oskrbo na domu, bo na podlagi sklenjenega osebnega načrta, opravljal izbrani izvajalec dolgotrajne oskrbe, na domu uporabnika. Obseg izvajanja storitve bo odvisen od kategorije dolgotrajne oskrbe, v katero bo uporabnik uvrščen. Vsak upravičenec te pravice bo lahko koristil tudi dodatni pravici (e oskrba in storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti). E oskrba je pravica, ki ni samostojna in jo bo mogoče izvajati le v kombinaciji z drugimi pravicami do dolgotrajne oskrbe. Izjema so osebe stare 80 in več let, ki bodo na podlagi mnenja zdravnika, patronažne sestre ali centra za socialno delo upravičene do te storitve. Gre za storitve na daljavo, ki se izvajajo s pomočjo pametnih tehnologij in bodo delno sofinancirane. Do navedene storitve ne bodo upravičene osebe, ki bodo koristile celodnevno oskrbo v instituciji. Storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti bo vključevala storitve namenjene preprečevanju poslabšanja zdravstvenega stanja upravičenca,  storitve svetovanja za prilagoditev prostorov, storitve psihosocialne podpore in  storitve post diagnostične podpore osebam s sindromom demence. Uveden  bo tudi obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki ga bodo plačevali delavci in delodajalci (1% od bruto plače) in upokojenci (1% od neto pokojnine).

Vlogo za oskrbovalca družinskega člana dobite na vseh enotah in sedežu Centra za socialno delo Koroška, na naši spletni strani in drugih spletnih straneh vlade, Ministrstva za solidarno prihodnost,…Vloga za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe pa bo na voljo od 01.06.2025 naprej.

Za informacije glede dolgotrajne oskrbe smo vam na voljo zaposlene na vstopni točki Centra za socialno delo Koroška, osebno na naslovu Ozka ulica 1, 2380 Slovenj Gradec, na telefonski številki 02 88 50 100 in na elektronskem naslovu dolgotrajna.csdkoros@gov.si.

 

Zapis pripravila:
Petra Pudgar, univ.dipl.prav.
Vodja vstopne točke Centra za socialno delo Koroška


Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Verdana
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.